Jizerské hory — spacer do ruin zapory na Białej Desnie

Tegoroczny wypad w czeskie Góry Izerskie (aka Jizerské hory) może średniawo się nam udał pod względem pogody (jeden dzień idealnie zmarnowany ze względu na gęsty deszcz) — ale kierując się zasadą carpe diem! nie mogliśmy sobie odpuścić szansy na odwiedzenie kilku ciekawych punktów na mapie.
Miejscem takim niewątpliwie są ruiny zapory na Białej Desnie (protržená přehrada Desná): oddana do użytku w listopadzie 1915 r., dziesięć miesięcy później runęła, pociągając za sobą 62 ofiary śmiertelne (ich nazwiska widnieją na pobliskim pomniku). Dziś cicho i spokojnie, choć nieco niepokojąco, ale to być może głównie ze względu na szlak wijący się w miejscu tragedii…

A poza tym… poza tym jak zawsze w górach o tej porze roku: cicho i spokojnie (wykręciwszy prawie 60 km na szlaku łącznie spotkaliśmy nie więcej niż 6 osób) — spacery w takich warunkach mają w sobie wiele uroku, zwłaszcza w przypadku gór, w których wiemy, że generalnie poruszamy się po asfaltowej lub betonowej drodze, z tym, że warstwa śniegu pozwala na to bimbać.


czeskie góry izerskie zimą

Kuata, jak większość psiaków, uwielbia śnieg i zimę — chyba że sypią się jej na łeb wyjątkowo gęste i ciężkie płaty, wówczas potrafi się nawet na nie zirytować (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


czeskie góry izerskie zimą

Mariánskohorske Boudy — czasem sobie myślę, że wspaniale byłoby mieszkać w takim miejscu na stałe… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


czeskie góry izerskie zimą

Zimowe wędrówki przez Góry Izerskie są super — zwłaszcza jeśli śnieg przykryje wszechobecne tu asfalty lub betonowe płyty (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


ruiny zapory Góry Izerskie

Ruiny zapory na Białej Desnie — katastrofa z 1916 r. pochłonęła 62 ofiary śmiertelne, ich pomnik stoi poniżej przerwanej zapory (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


czeskie góry izerskie zimą

Powrót przykrytą grubą warstwą śniegu, zamkniętą dla ruchu (niech was ręka boska broni jechać tutaj od Harrachova!) szosą — bezcenne ;-) (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Dla zainteresowanych spacer ze Smědavy do ruin zapory na Białej Desnie: parking Smědava (na początku grudnia cały czas gratis) — zielonym szlakiem na południe (z krótkim detour, bo nie dało się przejść po kamieniach przez wezbrany potok — niebieskim szlakiem do Mariánskohorskich Boud — protržená přehrada Desná — żółtym szlakiem do szosy — powrót szosą (której odcinek od Smědavy do zapory Souš jest zimą zamykany dla ruchu kołowego).

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o