Revolut vs. Aion Bank — porównanie kursów wymiany korony czeskiej

Krótko i na temat, ale wreszcie nadarzyła się okazja sprawdzić, a niektórym może się przydać: jak wygląda porównanie kursów walut Revolut vs. Aion Bank? Która z tych dwóch kart daje lepsze kursy wymiany? Którą opłaca się płacić za granicą, a której należy się wystrzegać? O tym wszystkim już w następnym akapicie — bazując oczywiście na przeliczeniu korony czeskiej do polskiej złotówki.

W krótkich punktach, bo nie ma co owijać w bawełnę:

  • w badaniu wzięły udział karty płatnicze Revolut Mastercard oraz Aion Bank Mastercard;
  • testowych transakcji dokonano w czwartek 21 kwietnia 2022 r. w sklepie Penny Market w Tanavaldzie (w odstępie max. 2 minuty);
  • kartą Revolut wydałem 169 koron, co zostało przeliczone na 32,17 złotych (dla jasności: obciążony został rachunek złotowy, czyli bank przeliczył kurs „w locie”);
  • natomiast kartą Aion Banku zapłaciłem 382,63 Kč, którą to kwotę bank przeliczył na 72,78 złotych;
  • wyniki prezentują się następująco (w wyciągach transakcyjnych banki pokazują kursy wymiany w różny sposób, co widać na załączonym obrazku, tedy w poniższej tabelce wprowadziłem nieco porządku):
kurs wymiany CZK / PLNkurs wymiany PLN / CZK
Revolut 1 CZK = 0,19032 PLN 1 PLN = 5,2541 CZK
Aion Bank1 CZK = 0,19022 PLN1 PLN = 5,2570 CZK

Porównanie kursów walut stosowanych przez Revolut i Aion Bank podpowiada, że między oboma bankami nie widać szczególnej różnicy (darujmy sobie dywagacje o przewadze w trzeciej czy czwartej cyferce po przecinku), więc — bo przecież nikt nie lubi przepłacać za waluty — zamiast się zamartwiać, trzeba sięgnąć po tę, którą akurat mamy w portfelu. Pamiętając o tym, że w weekendy Revolut coś tam dolicza, ale za to u nich można otworzyć konto walutowe, uodparniając się na w ten sposób wahnięcia kursów, w tym wymieniając złotówki w dobrym momencie — a także o tym, że jeszcze niedawno koruna kosztowała 16 groszy (!).

[edit] jednak coś z tym Aion Bankiem nie gra, ponieważ:

  • weekendowe transakcje (23-24 kwietnia) zostały przeliczone kursem 1 CZK = 0,19142 PLN;
  • transakcja z 25 kwietnia została przeliczona po kursie 1 CZK = 0,19022 złotych;

co oznacza, że może i Aion nie dodaje w weekendy narzutów — ale kurs korony czeskiej nieco wzrósł, aby w poniedziałek znów spaść.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x