Dopuszczalność skargi kasacyjnej w sprawie o wpis do rejestru zastawów (uchwała SN III CZP 21/15)

Sierpień, upał… ale w Sądzie Najwyższym pracują. Dowodem tego niechaj będzie wczorajsza uchwała 7 sędziów SN w sprawie dopuszczalności skargi kasacyjnej w sprawie o wpis do rejestru zastawów.

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 12 sierpnia 2015 r. (III CZP 21/15):
​W sprawie o wpis do rejestru zastawów skarga kasacyjna jest niedopuszczalna.

Uchwałę wydano w odpowiedzi na zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, które zostało przedstawione przez skład orzekający w sprawie skargi kasacyjnej o wpis zastawu do rejestru zastawów.

Czy dopuszczalna jest skarga kasacyjna w sprawie o wpis do rejestru zastawów?

W uzasadnieniu pytania wskazano, że w judykaturze zaistniała rozbieżność jeśli chodzi o dopuszczalność wnoszenia skargi kasacyjnej w sprawie o wpis do rejestru zastawów — a rozbieżności te wynikają z różnej interpretacji art. 519(1) par. 3 kpc, w myśl którego dopuszczalność skargi kasacyjnej została ograniczona wyłącznie od postanowień dotyczących wpisu i wykreślenia podmiotów z rejestrów sądowych. A przecież wpis w rejestrze zastawów nie jest postępowaniem o wpis podmiotu do rejestru.
Istnieje jednak pogląd, iż skarga kasacyjna jest dopuszczalna — na zasadach takich jak w postępowaniu wieczystoksięgowym (gdzie dopuszczalność skargi kasacyjnej wynika z zasad ogólnych, zaś dopuszczalność skargi kasacyjnej w sprawie o wpis do KW nie podlega dyskusji choćby ze względu na art. 626(11) kpc; por. postanowienie SN IV CZ 82/12).

art. 519(1) § 3 kpc:
W postępowaniu rejestrowym skarga kasacyjna przysługuje jedynie od postanowień sądu drugiej instancji w przedmiocie wpisu lub wykreślenia z rejestru podmiotu podlegającego rejestracji.

Ze szczegółowym z uzasadnieniem pytania, na podstawie którego Sąd Najwyższy wydał uchwałę można zapoznać się w postanowieniu z 14 stycznia 2015 r., sygn. akt II CSK 231/14.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x