„Czas mroku” — czyli „mogę wam obiecać tylko krew, znój, łzy i pot”

Szanowni P.T. Czytelnicy, jeśli chcielibyście iść do kina na fajny film — eureka! Wreszcie do kin trafiło coś, co tygrysy lubią najbardziej! — czyli świetny Gary Oldman w roli Winstona Churchilla (w skądinąd naprawdę bardzo dobrym filmie „Czas mroku”).


Film Czas mroku recenzja

Szanowni Państwo, to jest Gary Oldman — to jest Winston Churchill („Czas mroku” / „Darkest Hour”, reż. Joe Wright)


Zaczynając od początku: jest maj 1940 roku, po miesiącach „dziwnej wojny” oraz porażce w Norwegii, niemiecka nawała ruszyła na Francję i Benelux. W Londynie władzę traci Neville Chamberlain, na czele rządu staje nieco zdziwaczały, wręcz wyciągnięty z lamusa — Winston Churchill.

Okazuje się, że zanim przyjdzie mu zmierzyć się z Hitlerem (i wymyślić w jaki sposób można uratować setki tysięcy żołnierzy odciętych na plaży w Dunkierce) musi poradzić sobie z wewnętrzną opozycją i zdobyć realne poparcie w parlamencie. Torysi pamiętają mu nieudany desant pod Gallipoli w 1915 r. i przejście w szeregi Partii Liberalnej (na prawie 20 lat), dołki kopią pod nim Chamberlain i lord Halifax, których zdaniem powinno się negocjować pokój, żeby ocalić Imperium. (Dziś to może dziwić, ale jeszcze w 1940 r. w elitach brytyjskiej władzy dość silne były sentymenty proniemieckie — niekoniecznie profaszystowskie (Oswald Mosley na żadne szczególne poparcie liczyć nie mógł) — film o tym raczej nie wspomina…)

O tym właśnie jest film „Czas mroku” — o tych kilkunastu dniach wiosną 1940 r., które mogły zaważyć na historii świata: gdyby nie Churchill, gdyby nie jego niepoprawny optymizm i zajadły upór.

A poza tym: naprawdę genialny Gary Oldman, który wspiął się na wyżyny wyżyn. Jego Churchill jest… jak żywy (i więcej o grze aktorskiej, ani szansach na Oskara pisać nie będę — bo przecież „Czasopismo” nie jest blogaskiem krytyka filmowego, więc co ja o tym wiem?).

Słowem: ten film naprawdę warto zobaczyć, nawet jeśli nie dla Churchilla, to choćby dla Oldmana. Zdecydowanie polecam!

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
b52t
Gość
b52t

Byliśmy wczoraj.Rzeczywiście rola Starca jest genialna. Poznać Garego można było w łatwością jedynie w momentach, gdy grał silne wzburzenie. Ale oprócz Starca nie można pominąć Kristin Scott – Thomas. Ogólnie film jest bardzo dobry pod każdym względem. Purystów zapewne wzburzy niezgodność ze wszystkimi faktami historycznymi.

Olgierd Rudak
Gość

Mnie się udawało momentami dostrzec oczy Oldmana, ale to i tak inne oczy niż np. tutaj:

http://cdn.collider.com/wp-content/uploads/2016/01/leon-the-professional-gary-oldman.jpg

b52t
Gość
b52t

Bo dłużej patrzyły od tego czasu ;-) ale w momentach wścieku oczy były na tyle charakterystyczne i podobne, że widać było, że to na pewno Oldman.

Olgierd Rudak
Gość
b52t
Gość
b52t

Ano jest. Oburzające będzie jeśli nie dostanie za tą rolę oskara (chociaż oczywiście ni widziałem innych filmów z rolami nominowanymi do tej nagrody).

Aneta Cezik
Gość
Aneta Cezik

Warto nadmienić, że za kreacją Oldmana stoi Jacqueline Durran – kostiumagrafka, która ma na koncie już oscary. To się musiało udać. Dobry tekst o oscarowych kostiumach znalazłam też na blogu http://www.phama.co/oscary-2018-najlepsze-kostiumy-filmowe/