Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej od 22 listopada do 16 grudnia 2018 r.

Krótko i na temat:  24 Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 24 UNFCCC) to nie tylko okazja do wprowadzenia czasowego zakazu noszenia i przemieszczania broni na terenie Krakowa oraz województw śląskiego i małopolskiego, ale też tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej na polskich granicach wewnętrznych (czyli z państwami-stronami układu z Schengen) — od 22 listopada do 16 grudnia 2018 r. (rozporządzenie MSWiA z dnia 18 października 2018 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną, Dz.U. z 2018 r. poz. 2058).


Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej 2018

Od 22 listopada do 16 grudnia 2018 r. zostaną przywrócone (tymczasowo) kontrole graniczne na wewnętrznych granicach Polski — czyli z państwami układu Schengen (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Zgodnie z rozporządzeniem:

 • możliwość swobodnego przekraczania granic wewnętrznych Polski — prawo przejścia przez granicę w dowolnym miejscu, na przykład na szlaku turystycznym — zostaje zawieszona między 22 listopada 2018 r. a 16 grudnia 2018 r.;
 • granice wewnętrzne Polski to te, które łączą nas z innymi państwami-stronami układu z Schengen, tj. Republiką Czeską (którą na niniejszych łamach nazywa się raczej Czeską Republiką), Republiką Federalną Niemiec, Republiką Litewską i Republiką Słowacką, a także portach morskich i portach lotniczych stanowiących granicę wewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen;
par. 2 ust. 1 rozporządzenia MSWiA w/s przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej
W okresie od dnia 22 listopada 2018 r. do dnia 16 grudnia 2018 r. przywraca się tymczasowo kontrolę graniczną osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną.
 • w tym czasie przekraczanie granicy dozwolone będzie wyłącznie na wskazanych przejściach granicznych, w czasie ich otwarcia — i wyłącznie po przejściu kontroli granicznej;
 • listę przejść granicznych (drogowych, pieszych, rowerowych, turystycznych) zawiera załącznik do rozporządzenia (31 stron — łącznie 142 przejścia z Czeską Republiką, 48 z RFN, 12 z Litwą, 62 ze Słowacją — a także 6 portów morskich i 18 lotnisk).

W konsekwencji oznacza to, że planując jakąkolwiek peregrynację obywatel będzie musiał najsamprzód sobie poczytać troszkę prawa — bo każde przekroczenie granicy poza przejściem będzie kwalifikowane jako nielegalne.

Jako że mamy w planach krótki wypad w feralnym czasie, obiecuję P.T. Czytelnikom zdać relację; nas akurat interesują najbardziej całodobowe przejście piesze i rowerowe Stóg Izerski-Smrk („szlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr IV/64”) czy Orle-Jizerka („szlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr IV/56”).
Poza tym z fajniejszych przejść na liście widzę np. Pasterka-Machovský kříž, czy Równia pod Śnieżką-Luční bouda, ale też Rysy („szlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr II/210″), co jest akurat o tyle ciekawe, że przecież szlak po stronie słowackiej i tak jest w tym okresie (bo już od 1 listopada) zamknięty.

Swoją drogą to naprawdę ciekawe, że jakaś impreza — jakikolwiek jest jej status — jest w stanie zmienić status Polski w nieomalże oblężoną twierdzę.

8 comments for “Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej od 22 listopada do 16 grudnia 2018 r.

 1. sjs
  30 października 2018 at 00:10

  W takich sytuacjach, chyba w miarę z automatu, publikują listę wszystkich przejść granicznych jakie były przed Schengen, stąd przejścia tatrzańskie. Poprzednio jak wprowadzali kontrolę to chyba mało kto to zauważył. Teraz pewnie będzie podobnie. Mam wrażenie, że jest to jeden z objawów państwa z tektury. Gorzej, że jak zawiesili mały ruch graniczny z Obwodem Kaliningradzkim na przyjazd papieża Franciszka to dalej go nie mogą przywrócić.
  Swoją drogą to ciekawy jestem, czy inne państwa przy podobnych okazjach też przywracają kontrolę.

  • Olgierd Rudak
   30 października 2018 at 08:26

   To jest myśl: patrząc na mapę wychodzi mi, że jest jeszcze możliwość przejścia w tym okresie na Słowację przez Rakoń — którego nie ma na liście.

   Ale to oznacza, że tamtędy po prostu nie będzie wolno granicy przekraczać. Ciekawe czy postawią patrol, który będzie zawracać ludzi (w tym Słowaków, którzy niekoniecznie czytają nasze Dz.U.).

 2. 30 października 2018 at 06:07

  A ja się zastanawiam, na ile to są papierowe działania. Bo co nagle rozdysponują tysiące Strażników wzdłuż tych „wolnych” przejść granicznych? Nagle pojawią się jakieś kontenery, które będą robić za punkt graniczny? Pociągną całą teleinformatykę itp?

  Czy to się skończy iż po prostu na lotniskach, będzie się przechodzić pełną kontrolę graniczną i tyle?

  • Borek
   30 października 2018 at 06:55

   Zaraz tam rozdysponują tysiące Strażników, marzyciel się znalazł. Po prostu ustawią po kilku-kilkudziesięciu zależnie od znaczenia danego przejścia będą korki i kolejki, tak jak zazwyczaj są np. w Dorohusku. Pewnie będzie łatwiej dla, że tak powiem, szarych ludzi i przerąbane np. dla ciężarówek.

   • Olgierd Rudak
    30 października 2018 at 08:26

    Jeśli przesuną ze wschodu, to będzie gorzej — zwłaszcza tam.

 3. 30 października 2018 at 22:33

  albo nie zrobią nic

  • Olgierd Rudak
   31 października 2018 at 08:33

   To jak, obecna władzucha też zamierza kierować się znaną maksymą wieszcza Sienkiewicza? ;-)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.