Ustanowienie planu ochrony dla Babiogórskiego Parku Narodowego (czy można z psem?)

Krótko i na temat: kilka dni temu w Dzienniku Ustaw opublikowano plan ochrony Babiogórskiego Parku Narodowego — czyli akt normatywny, jak najwytrwalsi P.T. Czytelnicy tutejszych łamów pamiętają, którym mógłbym być bezpośrednio i osobiście bardzo zainteresowany (rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 lipca 2019 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Babiogórskiego Parku Narodowego, Dz.U. z 2019 r. poz. 1699).


z psem w parku narodowym
Mawiają, że każdy przestępca prędzej czy później wraca na miejsce zbrodni. Zdjęcie jest sprzed ładnych kilkunastu lat, wykonane w warunkach powrotu do miejsca zbrodni polegającej na tym, że ten rudy gagatek wstąpił na obszar BGN — stuzłotowy mandat płaciłem ja (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Czym jest plan ochrony parku narodowego? W pewnym skrócie: jest to dokument normatywny, w którym wyznacza się — na kolejnych 20 lat — m.in. planowane do osiągnięcia cele w zakresie ochrony przyrody, obszary objęte ochroną ścisłą, czynną i krajobrazową, a także wskazuje udostępniane dla turystyki, sportu, edukacji, rekreacji — oraz działalności rolniczej, wytwórczej, handlowej — miejsca (art. 20 ust. 1-3 ustawy o ochronie przyrody). Z punktu widzenia psiego przewodnika wyłącznie plan ochrony może wyznaczać obszary objęte ochroną ścisłą lub czynną, na które można wejść z czworonogiem (art. 15 ust. 1 pkt 16 uop, por. „Pies i park narodowy — ustawowego zakazu brak, ale najpierw przeczytaj regulamin”).

Rozporządzenie ustanawiające plan ochrony dla Babiogórskiego Parku Narodowego z pewnością — nie będę ukrywał, że czytałem, wszakże akt ten liczy 100 stron, z czego większość to współrzędne punktów załamania granicy BPN; poza tym znajdziemy tam dużo nazw występujących gatunków zwierząt i roślin — a także wypracowanie na temat, zaczynające się od słów „Park został utworzony 1 stycznia 1955 r. na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 października 1954 r. w sprawie utworzenia Babiogórskiego Parku Narodowego (Dz. U. z 1955 r. poz. 25 oraz z 1997 r. poz. 608)”).

Czy zatem z planu ochrony BgPN dowiemy się w jakie konkretnie obszary parku narodowego możemy wypuścić się z psem? Niecierpliwych spieszę zmartwić: szybka kwerenda na frazę pies* i pochodne nie zwróciła żadnych wyników (nawet w rodzaju „przeciwdziałanie grasowania zdziczałych psów” — o jeleniowatych, które są odpowiedzialne za „uszkodzenia odnowień i młodników” nie zapomniano — plan ochrony przewiduje „ograniczenie liczebności jeleni”, „w razie potrzeby” ich „redukcję” — mówiąc wprost „odstrzały redukcyjne”) — co oczywiście w kontekście cytowanego wyżej przepisu należy rozumieć jako zakaz wprowadzania psów na obszar Babiogórskiego Parku Narodowego…
…z wyjątkiem oczywiście obszarów objętych ochroną krajobrazową (tu mi się przypomina kąśliwa uwaga strażnika, który lepił mi mandat — „musiałby pan z tym psem polecieć, bo na takie obszary dojść się nie da”), które są opisane w tabelce stanowiącej rozdział 6 („obszary ochrony ścisłej, czynnej i krajobrazowej”, str. 66) — zaś ich lokalizacja została opisana jako zestaw numerów działek (?) — zaś przypis wyjaśnia, że „Obszar Parku jest podzielony na oddziały oznaczone liczbami lub liczbami i wielkimi literami oraz pododdziały oznaczone małymi literami, zgodnie z mapą przeglądową Parku”.

Już prawie w domu? W rozporządzeniu mamy dwie mapy: obszaru Natura 2000 Ostoja Babiogórska (str. 36) oraz (bardzo podobną) mapę obszaru Natura 2000 Babia Góra — mapy przeglądowej BgPN w planie ochrony nie znajdziemy. Czy to oznacza, że rozporządzenie wyczerpuje dyspozycję ustawy („Plan ochrony dla parku narodowego oraz rezerwatu przyrody zawiera: (…) wskazanie obszarów ochrony ścisłej, czynnej i krajobrazowej”)? Osobiście uważam, że nie — pomijając nawet dywagacje czy do opisywania przestrzeni fizjograficznej nadaje się tylko mapa (ja uważam, że nadaje się najlepiej), to jednak odesłanie via „a-1g, 1i-1o, 37b, 38b, 39d, 42c, 44b, 53f, 53g, 54f, 55f, 57b, 57d, 58b, krajobrazowa 63c, 69b, 69d, 72b, 72d, 72f, 72g, 72i, 72k, 76c, 79d, 82c, 88, 90a, 90b, 96a, 96c, 96h, 99c, 99d, 99f, 99g, 99j, 101f, 101g, 101h, 8A, 9A, 11A, 21A, 24A, 43A, 72A, 88A, 97A, 99A” do mapy przeglądowej — która nie jest elementem planu ochrony — oznacza, że akt ten nie wskazuje tych obszarów.

Będę się powtarzał, ale sposób ochrony przyrody w Polsce na głowie stoi i uszami się wachluje z przyjemnością.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
5
0
komentarze są tam :-)x