Przedawnienie karalności wykroczenia (i pół zdania o ustąpieniu pierwszeństwa rowerzyście przy włączaniu się do ruchu)

A skoro niedawno było o tym, że chociaż kontrahenci nie mogą swobodnie ustalać terminów przedawnienia roszczeń, dozwolona jest umowna zmiana terminu wymagalności świadczenia — a w dodatku lada dzień zacznie się sezon rowerowy — dziś czas na kilka zdań o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa przy włączaniu się do ruchu (na przykład wyjeżdżaniu z parkingu) i przy przecinaniu drogi dla rowerów lub przejazdu rowerowego. I, wcale nie na marginesie: kiedy następuje przedawnienie karalności wykroczenia? (wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 7 grudnia 2021 r., IV Ka 1253/21).

Orzeczenie dotyczyło kierowcy, który wyjeżdżając z przedsklepowego parkingu i skręcając w prawo nie zachował ostrożności podczas włączania się do ruchu, przez co potrącił rowerzystę korzystającego z przejazdu dla rowerów. Wyrokiem zaocznym uznano go winnym wykroczenia z art. 86 par. 1 kw i ukarano 500-złotową grzywną.

W apelacji od tego wyroku obwiniony powołał się na rozbieżność zeznań pokrzywdzonego i ich sprzeczność z pozostałymi dowodami (zwłaszcza opiniami biegłego w zakresie rekonstrukcji wypadków) — albowiem ze zdjęć wynika, że do kolizji nie doszło na ścieżce rowerowej, lecz przed przejściem dla pieszych.

art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy prawo o ruchu drogowym
Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
1) na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;

Sąd odwoławczy przypomniał, że terminy przedawnienia karalności wykroczenia wyglądają następująco: karalność ustaje, jeśli od dnia popełnienia czynu upłynął 1 rok, chyba że wszczęto postępowanie, bo wówczas przedawnienie karalności wydłuża się o kolejne 2 lata (art. 45 par. 1 kw) — łącznie wykroczenie przedawnia się najpóźniej po 3 latach od jego popełnienia.

art. 27 ust. 1a pord
Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

Terminy przedawnienia „spoczywały” w okresie od 31 marca do 14 maja 2020 r. (art. 15zzr ust. 6 ustawy COVID-19; por. „Wstrzymanie biegu przedawnienia karalności przestępstw (bo koronawirus)”), który to okres należy uwzględnić przy obliczaniu terminów przedawnienia.

Biorąc więc pod uwagę, ze kalendarz sprawy wygląda następująco: wypadek miał miejsce w lipcu 2018 r., wyrok zaoczny wydano w maju 2021 r. (sic!), a sąd odwoławczy orzekał dopiero w grudniu 2021 r. — czyli po tym jak nastąpiło już przedawnienie karalności wykroczenia — nie pozostaje nic innego jak umorzenie postępowania ze względu na upływ okresu przedawnienia (bez merytorycznego badania odpowiedzialności sprawcy, w tym analizy apelacji).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x