Kontrakt menedżerski a składki ZUS (uchwała SN III UZP 2/15)

Na środową uchwałę SN w sprawie składek ZUS od kontraktów menedżerskich (III UZP 2/15) nie sposób nie zwrócić uwagi, ponieważ temat na pewno będzie jeszcze długo wzbudzał kontrowersje.

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 17 czerwca 2015 r. (III UZP 2/15):
Tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członka zarządu spółki akcyjnej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej, jest umowa o świadczenie usług (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych).

W bardzo dużym skrócie (nie jestem ekspertem od ubezpieczeń społecznych): konsekwencją uchwały SN będzie to, że już od 17 czerwca 2015 r. członkowie zarządu spółek, którzy świadczyli usługi na podstawie kontraktów menedżerskich będą musieli płacić wyższe — bo naliczane od wysokości wynagrodzenia — składki na ZUS. Podstawą do naliczenia składki nie będzie już 60% przeciętnego wynagrodzenia, lecz rzeczywiście uzyskiwane przychody. A wynika to z przyjętej koncepcji, że członkowie zarządu nie świadczą tych usług jako samozatrudnieni — lecz jest to rodzaj umowy zlecenia (art. 750 kc).

Uchwała Sądu Najwyższego jest skutkiem wątpliwości jakie skład orzekający w sprawie skargi kasacyjnej (I UK 207/14) powziął w związku z rozbieżnościami we wcześniejszym orzecznictwie. Nawet w sprawieJastrzębskiej Spółki Węglowej będącej kanwą do podjęcia przez SN uchwały było tak, że sąd I instancji przyjął, że ZUS nie ma racji (powołując się przy tym na wyrok SN z 9 grudnia 2008 r., I UK 138/08), zaś w II instancji stanowisko to się nie utrzymało.

Na stronie internetowej SN brak jeszcze oczywiście uzasadnienia uchwały, niemniej istotną informacją jest to, że uchwała ma moc zasady prawnej — ale równocześnie Sąd zastrzegł, że przedstawiona w niej wykładnia wiąże od dnia podjęcia uchwały (czyli od 17 czerwca 2015 r.).

PS czy tylko u mnie strona internetowa SN.pl zaczęła działać bardzo źle? Nie wysyła już RSS, klikanie w sekcji „Sprawy” nie daje żadnego rezultatu, kliknięcie w odnośnik do poszczególnej sygnatury zwraca komunikat błędu:

[FileNotFoundException: Nie można znaleźć aplikacji sieci Web pod adresem http://sn.pl. Sprawdź, czy adres URL został wpisany poprawnie. Jeśli z tego adresu URL powinna być podawana istniejąca zawartość, być może administrator systemu będzie musiał dodać nowe mapowanie żądania adresu URL do zamierzonej aplikacji.]

 

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
10
0
komentarze są tam :-)x