Odszkodowanie za naruszenie praw autorskich liczone jako trzykrotność wynagrodzenia — niezgodne z konstytucją

Informacja z ostatniej chwili dotycząca sygnalizowanej przeze mnie sprawy w Trybunale Konstytucyjnym a dotyczącej skargi na art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b prawa autorskiego, czyli przepisu, który daje możliwość żądania zapłacenia odszkodowania za naruszenie autorskich praw majątkowych obliczonego jako trzykrotność stosownego wynagrodzenia. W wyroku wydanym dosłownie kilkanaście minut temu wyroku Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 23 czerwca 2015 r., SK 32/14):

Art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych w zakresie, w jakim uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła te prawa, naprawienia wyrządzonej szkody poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej – w przypadku gdy naruszenie jest zawinione – trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu, jest niezgodny z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 31 ust. 3 w związku z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

(Na tę chwilę to wszystko, albowiem nawet brak komunikatu prasowego na stronie TK, jednak wieczorem tekst będzie rozwijany (odświeżajcie swoje przeglądarki).

Już teraz mogę się jednak pokusić o stwierdzenie, że powyższe rozstrzygnięcie oznacza dużą ambę dla różnych Lex Superiorów i Intrum Justitiów.

PS zainteresowanych moim komentarzem zapraszam tutaj — TK: zryczałtowane odszkodowanie za naruszenie praw autorskich nie może być oderwane od wysokości szkody.

subskrybuj
Powiadom o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

11 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
11
0
komentarze są tam :-)x