Czy można sfinansować remont pojedynczego mieszkania ze środków wspólnoty mieszkaniowej?

A teraz coś z jeszcze innej beczki: czy z funduszu remontowego można sfinansować remont mieszkania? Wszakże środki te należą do wspólnoty mieszkaniowej i powinny być przeznaczone wyłącznie na remonty i naprawy części wspólnej nieruchomości. A jeśli chodzi o popękaną ścianę zewnętrzną lokalu, która jest ścianą nośną domu — czy element konstrukcyjny budynku należy do części wspólnej? (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 7 czerwca 2023 r., I ACa 1304/21).


Palermo
Ujęcie czysto ilustracyjne (fot. Magdalena Rudak, CC BY-SA 4.0)

Orzeczenie dotyczyło powództwa przeciwko uchwale wspólnoty mieszkaniowej, w której przegłosowano zgodę na przeznaczenie środków z funduszu remontowego na usunięcie pęknięć ścian w łazience pewnego mieszkania. Zdaniem skarżącego finansowanie remontu prywatnego mieszkania ze środków wspólnych wykracza poza zarząd nieruchomością wspólną, przez co jest sprzeczne z prawem i narusza interesy innych właścicieli

Odnosząc się do sporu sąd przypomniał, że koszty zarządu częścią wspólną nieruchomości obejmują m.in. jej remonty i bieżącą konserwację. W praktyce najczęściej odbywa się to poprzez gromadzenie wpłat na odrębnym funduszu remontowym, który stanowi majątek wspólnoty mieszkaniowej.

art. 14 pkt 1 ustawy o własności lokali
Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację;

W orzecznictwie przyjmuje się, że:

  • podłoga w mieszkaniu (parkiet, panele, płytki) jest częścią tego lokalu i służy do wyłącznej dyspozycji jego właściciela;
  • sufit mieszkania poniżej (jego wykończenie, zamontowane oświetlenie) jest natomiast odrębną częścią tego lokalu;
  • jednakże płyta stropowa pomiędzy mieszkaniami, jako element konstrukcyjny (nośny) służy do ogólnego użytku wszystkich właścicieli, zatem częścią nieruchomości wspólnej — przeto jej koszty jej remontu finansuje wspólnota.

Analogicznie należy traktować ściany w budynku: te, które są elementami nośnymi budynku i wyznaczają granice lokali, należą do części wspólnej nieruchomości, natomiast ściany wewnętrzne (działowe) leżą wyłącznie w gestii właściciela mieszkania.

Przekładając tę wykładnię na realia powództwa sąd uznał, że konieczność naprawy ściany nie zaistniała wskutek użytkowania łazienki — przyczyną było uszkodzenie ściany nośnej pomiędzy dwoma mieszkaniami, jej pękanie wskutek naprężeń spowodowanych osiadaniem budynku. Jako że jest to część wspólna nieruchomości, remont mieszkania powinien być sfinansowany z funduszu remontowego.
Stwierdzając, że zaskarżona uchwała była zgodna z prawem i nie naruszała interesu właścicieli, sąd prawomocnie oddalił powództwo.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
6
0
komentarze są tam :-)x