Uwaga na Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Praw Konsumentów

Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Praw Konsumentów (aka Stowarzyszenie na Rzecz Konsumentów) znów się uaktywniło. Najzabawniejsze, że w kolejnej fali listeli przesyłanych w ostatnich dniach do przedsiębiorców użyto dokładnie tego samego tekstu, który chodził miesiące i lata temu. Jest jedna nowość: nadawca dostrzegł uchwalenie oraz wejście w życie ustawy o prawach konsumentów (przy czym pisze o … Dowiedz się więcej

Ustawa o prawach konsumenta a doładowanie telefonu na kartę

akceptacja-rozpoczęcia wykonania usługi

Kolejny felietonik z cyklu na tropach absurdów i upierdliwości związanych z nową ustawą o prawach konsumenta (oraz absurdalnych wdrożeń jej przepisów) — niedawno było o kupowaniu biletów na wrocławskiej Urbancard — poświęcam wpływowi ustawy na procedurę doładowania komórki. Nowe przepisy chroniące konsumentów nie pozostały bez wpływu na wygodę także tych transakcji. Gorzej, że czasem sami e-usługodawcy lub e-sprzedawcy robią wiele, żeby … Dowiedz się więcej

Przetwarzanie danych osobowych bez zgody osoby

Dawno nie było nic ciekawego o ochronie danych osobowych, a P.T. Czytelnicy wydają się nadal zaciekawieni tą tematyką. Tym razem padło na kwestię budzącą sporo kontrowersji — czyli przetwarzanie danych osobowych bez zgody osoby jest dopuszczalne? Będzie w punktach, bo tak mi się szybciej pisze, a chyba też zyskuje na tym klarowność wypowiedzi: Zamiast podsumowania — … Dowiedz się więcej

Zamówienie z obowiązkiem zapłaty

Nie minęły dwa tygodnie od wejścia w życie ustawy o prawach konsumenta a już można momentami odnieść wrażenie, że część nowych obowiązków, która miała utrudnić życie oszukańczym przedsiębiorcom — wyłącznie uprzykrza zakupy klientom. Pomijając wesoły wymóg wyrażania przez e-konsumentów zgody na dostarczenie im zamówionych plików (na przykład e-książek lub muzyki) zaraz po złożeniu zamówienia — … Dowiedz się więcej

O rzekomym zakazie telefonowania do potencjalnych klientów

W kolejnym odcinku dywagacji o nowej ustawie o prawach konsumenta temat podrzucony przez jednego z P.T. Czytelników, który ponoć miał podnieść ciśnienie niektórym właścicielom e-sklepów oraz marketerom. Chodzi o zmianę w art. 172 ust. 1 ustawy prawo telekomunikacyjne, który od 25 grudnia 2014 r. otrzyma brzmienie (dodana nowość pogrubiona): Art. 172. 1. Zakazane jest używanie telekomunikacyjnych … Dowiedz się więcej