Czy należy włączać kierunkowskaz przy wjeżdżaniu na rondo?

stwierdzenie nieważności uchwały rady nadzorczej

Dylemat czy kierunkowskaz przy wjeździe na rondo włączać należy — czy też jednak robić tego nie należy — wzbudza może nieco mniej emocji niż spór o jazdę rowerem po DDR, która jest z lewej strony, co jednak nie oznacza, iż nie warto odnotować ciekawego orzeczenia, w którym wypowiedziano się na ten temat. prawomocny wyrok WSA … Czytaj dalej

Jechał rowerem po ulicy choć miał DDR po lewej stronie — i go nie uniewinnili

kara jazda rowerem poza drogą dla rowerów

Na specjalne życzenie P.T. Czytelników — na łamach krótka glosa do kolejnego wyroku odnoszącego się do drogi dla rowerów, która niespodziewanie wyrosła po lewej stronie (por. „Jechał rowerem po ulicy choć miał DDR po lewej stronie — i go uniewinnili”). Dziś zatem dwa słowa o tym jaka grozi kara za jazdę rowerem poza drogą dla … Czytaj dalej

Jechał rowerem po ulicy choć miał DDR po lewej stronie — i go uniewinnili

kara jazda rowerem poza drogą dla rowerów

Na specjalne życzenie P.T. Czytelników krótka rozkminka wyroku, który można zatytułować Jechał Rowerem Ulicą mimo Drogi dla Rowerów, ale go złapali, ale się nie dał i go uniewinnili — i czy to oznacza, że sąd orzekł, że można jeździć rowerem po ulicy jeśli DDR jest po lewej stronie? (nieprawomocny wyrok Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy … Czytaj dalej

Uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek stosować się nawet do niezgodnych z przepisami znaków drogowych

znak drogowy niezgodny przepisem

A skoro wczoraj było o tym, że rowerzysta ma obowiązek jechać drogą dla rowerów nawet jeśli jest ona po lewej — bo takie są przepisy, że tak stawia się znaki — to dziś chyba dobry moment dla podkreślenia, że w przypadku reguł ruchu drogowego zastosowanie ma stara zasada precedencji: (1) szef/znak ma zawsze rację, (2) … Czytaj dalej

Czy rowerzysta ma obowiązek jechać drogą dla rowerów, która jest po lewej stronie jezdni?

kara jazda rowerem poza drogą dla rowerów

Stare i dobre pytanie, na które udzielono setek nieprawidłowych odpowiedzi brzmi „Czy rowerzysta ma obowiązek jechać DDR po lewej stronie?”. Najprostsza prawidłowa odpowiedź brzmi: rowerzysta musi poruszać się drogą dla rowerów po lewej, bo w Polsce obowiązuje ruch prawostronny w obrębie jezdni (art. 16 ust. 1-4 pord) — a nie w obrębie jakiegoś tam wyimaginowanego … Czytaj dalej