Orlické hory — czyli z psem na Linii Benesza

Orlické hory pies Linia Benesza

Świadomość, że człowiek lubi tułać się dobrze już znanymi ścieżkami bywa auto-kompromitująca… Dlatego kilka dni temu, poniekąd w celu przeprowadzenia testu roamingu, poniekąd dla odświeżenia umysłu, rzuciłem hasło — jedziemy na rekonesans w Orlické hory. Na początek garść faktów: Góry Orlickie to pasmo położone w Kotlinie Kłodzkiej, w centralnej części Sudetów Środkowych; większość obszaru leży po … Dowiedz się więcej

Stawianie płotów przy brzegach rzek i jezior

przejście własności urządzeń przesyłowych

A skoro idzie lato i niektórzy pojadą nad wodę czas na kilka akapitów o prawie przejścia przez prywatną ziemię przylegającą do rzek i jezior — oraz o zakazie grodzenia nieruchomości do samego brzegu. Zakaz stawiania płotu przy brzegu rzeki czy jeziora (i nie tylko!) uregulowany jest następująco: art. 27 ust. 1 ustawy — prawo wodne (t.j. … Dowiedz się więcej

Pies i góry — czyli o czym pamiętać wybierając się z czworonogiem na szlak

pies góry

Siedmiomilowymi krokami zbliżają się wakacje — czas, który z niejasnych przyczyn uchodzi za bardzo trudny dla zwierząt domowych, a zwłaszcza psów. Przyszło mi na myśl, że może dobrze będzie spróbować rozwiać część wątpliwości; w punktach, bo tak może będzie łatwiej — co ze sobą zabrać, o czym pamiętać i jak się przygotować do wyjazdu z … Dowiedz się więcej

Jeszcze raz Broumowskie Ściany, cały czas z psem ;-)

Góry Stołowe czeska strona

Kiedy miesiąc temu przygoda ze żmiją przeszkodziła nam w realizacji górskich planów, wiedziałem, że nie będzie można tego tak zostawić. Stąd też tydzień temu znów wyskoczyliśmy w Góry Stołowe, czyli leżące po ich czeskiej stronie Broumowskie Ściany — tym razem mając w planach przejście żółtym szlakiem przez formacje skalne w południowej części tego pasma (link do Mapy.cz). Auto … Dowiedz się więcej

Spodnie Fjällräven — test idealnych spodni dla łazików

jakie buty górskie

Wiele, wiele lat temu miałem możliwość grzecznościowi spędzić kilka dni w „Betlejemce” (za pierwszych lat kierowania obiektem przez słynnego „Bogusia”). Podsłyszałem wówczas z ust któregoś z instruktorów zdanie, które powtarzam sobie (i innym) do dziś: „w górach ubieraj się prawidłowo, bo jak źle się ubierzesz, to zmokniesz i zmarzniesz, i będziesz chorował — i nici z gór!” … Dowiedz się więcej