O tym dlaczego nie wszystko w internetach jest za darmo

Coraz częściej trafiają do mnie z prośbą o poradę osoby prowadzące działalność gospodarczą, które właśnie dostały fakturę lub nawet wezwanie do zapłaty za usługi oferowane w internecie — no właśnie: ich zdaniem za darmo, zdaniem usługodawców wcale niekoniecznie. A to jakiś branżowy katalog czy inny portal komunikujący biznes z klientami, albo po prostu reklamówka. Dodał, dopisał, … Dowiedz się więcej

Dowód osobisty via ePUAP: proszę bez paniki, to planowane opóźnienie

Kiedy pisałem 3 dni temu felieton o tym, że możliwość złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet — przypomnijmy, że stosowana ustawa weszła w życie 1 marca 2015 r. —  to żart godzien Borata nie sądziłem, że polska administracja potraktuje swoją nową rolę z taką powagą. Sprawa jest prosta: dowód osobisty via ePUAP ma … Dowiedz się więcej

Kto odpowiada za komentarze w sieci

W moim nieregularnym cyklu „z glosariusza amatora” czas na kolejne zagadnienie, które wraca wcale nie tak rzadko w pytaniach do prawnika, czyli: kto odpowiada za komentarze w sieci? Tym razem na bazie nieprawomocnego jeszcze wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 11 czerwca 2014 r., (sygn. akt I C 599/13), który dotyczy ważnych kwestii z pogranicza ochrony … Dowiedz się więcej

Przeprosiny w prasie, za wypowiedź prasową

Ciekawy wątek w kontekście przeprosiny w prasie za połajankę w prasie podpatrzyłem w „Wirtualnych Mediach”: Tomasz Sakiewicz przeprasza, na łamach ostatniej „Polityki”, Krzysztofa Hejke — za bezprawne naruszenie jego dóbr osobistych. Chodzi o wypowiedź udzieloną „Polityce” przez redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” do tekstu „Hejke kontra Hejke” (maj 2009 r.), w którym padły słowa: Uważam go za złego … Dowiedz się więcej

Borat mówi: wniosek o nowy dowód osobisty możesz złożyć przez ePUAP

Jak chyba wszyscy już wiedzą od dziś mamy w Polsce nowe dowody osobiste. Nowe, lepsze, prostsze, przy czym nieobowiązkowe — co więcej, zgodnie z prawem wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć przez internet, korzystając z platformy ePUAP. Borat się nadal cieszy: pełnowartościowego wniosku nadal nie ma, jednak jest proteza. Z opisem jak złożyć prowizoryczny wniosek … Dowiedz się więcej