Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie musi opodatkowywać najmu nawet kilku nieruchomości razem z przychodami z firmy (uchwała NSA II FPS 1/12)

opodatkowanie najmu kilku nieruchomości

A teraz coś z całkiem innej beczki czyli kilka zdań o świeżutkiej uchwale NSA, w myśl której opodatkowanie najmu kilku nieruchomości przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą następuje wraz z przychodami z firmy — ale tylko wówczas, gdy nieruchomości te stanowią majątek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co oznacza, że nawet wówczas jak najbardziej dopuszczalne jest opodatkowanie uzyskiwanych z najmu dochodów … Dowiedz się więcej

Czy Kodeks Napoleona jeszcze żyje i ma się nieźle?

przejęcie majątku rozwiązanie dwuosobowej spółki jawnej

Stare dobre pytanie: czy stare prawo to nadal prawo, czy tylko zabytek historii prawa? A dokładnie: czy Kodeks Napoleona może być podstawą wyroku wydanego — dziś? wyrok Sądu Najwyższego z 28 maja 2015 r. (I CSK 233/14) Na obszarze obowiązywania Kodeksu Napoleona prawo własności półproduktów i produktów gotowych wykonanych w okresie zarządzania przez okupanta w … Dowiedz się więcej

Pozorna umowa sprzedaży udziałów w spółce z o.o. jest nieważna — ale nie jest nieważna „ukryta” darowizna tych udziałów

Stary temat: czy sprzedaż udziałów w spółce poniżej wartości może być zakwalifikowana jako pozorna — a więc nieważna? A jeśli tak to jaki będzie skutek ukrytej pod pozorem tej transakcji umowa darowizny udziałów w spółce z o.o.? (na podstawie wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie 20 maja 2016 r., sygn. akt I ACa 156/16). Syn domagał się ustalenia … Dowiedz się więcej

Podział przedsiębiorstwa po rozwodzie — a wiedza i doświadczenie przedsiębiorcy jako składniki niematerialne (art. 55(1) kc)

Temat, który zapewne pojawia się przy sporach o podział majątku (po rozwodzie, ale i nie tylko): czy ustalając wartość przedsiębiorstwa należy brać pod uwagę cechy indywidualne jednego z małżonków, które przełożyły się na dochody z działalności gospodarczej — a co za tym idzie wartość firmy? Na to pytanie odpowiedział SN w postanowieniu z 3 lutego … Dowiedz się więcej